Jak ocenić wartość spółki?

Osoby zamierzające zainwestować w giełdowe akcje danej spółki, muszą dokładnie przyjrzeć się historii jej funkcjonowania, jej finansom oraz ogólnej sytuacji gospodarczej, która może sprzyjać lub raczej nie zachęcać do inwestycji. Wszystkich tych informacji dostarcza analiza fundamentalna. Jest to swoista wycena wartości spółki, a co za tym idzie, prognoza dotycząca ewentualnych zysków, jakie można osiągnąć inwestując w nią.

Ze względu na szybko zmieniające się czynniki, należy brać pod uwagę jak najbardziej aktualną analizę fundamentalną. Dodatkowo, bardzo duże znaczenie ma szeroka wiedza osoby tworzącej analizę oraz jej umiejętność przewidywania trendów.

Przykładowo, doświadczeni analitycy potrafili wyczuć zbliżającą się dobrą koniunkturę dla młodych firm działających w branży nowych technologii i rozwiązań internetowych. Inwestorzy, którzy zdecydowali się umieścić swój kapitał w szybko rozwijających się firmach z działu IT, mogli zarobić spore sumy.

Ci sami analitycy byli również w stanie określić, kiedy dobra koniunktura dla tych spółek się skończy i doradzali szybką sprzedaż akcji w momencie, kiedy można było dużo zarobić, a więc tuż przed rozpoczęciem się krachu i pęknięciem tak zwanej bańki internetowej. Osoby, które nie miały dostatecznie dobrego rozeznania w sytuacji straciły na zbyt późnej sprzedaży często bardzo duże sumy.

Polecam stronę - audyt ochrony danych osobowych Grupa Ergis posiada swoje biuro rachunkowe Numeratis sp. z o. o. w Toruniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *