Wpływ czynników zewnętrznych na wartość spółki

Eksperci finansowi dokonujący analiz fundamentalnych spółek muszą uwzględniać w swoich raportach wiele różnych czynników, w tym również te zewnętrzne, czyli takie, na które nie mają wpływu posunięcia właściciele firmy. Zaliczają się do nich takie czynniki, jak chociażby ogólna sytuacja w danej branży.

Jest to dobrze widoczne chociażby na przykładzie firm z branży IT. W czasach największego boomu i rozwoju przemysłu internetowego osoby potrafiące przewidzieć zbliżającą się dobrą koniunkturę mogły sporo zarobić poprzez kupno akcji tuż przed rozpoczęciem się hossy.

Z drugiej strony, dobrze wykonana analiza fundamentalna, opierająca się na zebraniu danych z całego sektora oraz zawierająca informacje o ogólnych nastrojach inwestorów potrafiła ostrzec przed zbliżającym się zastojem. Innym zestawem zewnętrznych czynników jest szeroko rozumiana sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w regionie, a nawet na całym świecie.

To, w jakim czasie i w jakich warunkach geopolitycznych funkcjonuje cała firma ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w czasach kryzysu. Firmy, opierające swoją działalność na wydobyciu surowców mogą być bowiem zależne od ogólnego popytu, jak to jest w przypadku złota czy miedzi. Te zaś spółki, które są powiązane z firmami w innych krajach, mogą boleśnie odczuć na sobie wszelkie zawirowania mające miejsce w państwach swoich partnerów.

Usługi hostingowe oferuje firma plocman - tworzenie stron internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *